Вопросы и ответы

Жилищное право

Вопрос

Dobrý den, prosím, řekněte mi, jaká máme práva jako pronajímatel bytu. Faktem je, že již třetím rokem pronajímáme byt v Praze 13. Dlouho jsme říkali pronajímateli problém v koupelně, kde byla plíseň. a nedávno bez jakéhokoli varování přišli stavebníci na prohlídku koupelny. po prohlídce majitel bytu sdělil pánovi, že hodlá ponechat v koupelně generální opravu. naše věci byly vyneseny z koupelny a byla rozbita podlaha, strop, stěny. nějakou dobu oprava postupovala, ale pak stavbaři přestali přicházet. ocitli jsme se bez řádných životních podmínek, nemáme možnost si věci umýt a vyprat. na chodbě jsou rozházené stavební materiály. tato situace trvá 3 týdny, máme 2 děti a je pro nás velmi nepříjemné žít v takových podmínkách, bez přístupu do koupelny a další toalety. říká majitel bytu, pokud vám něco nevyhovuje, jděte ven. sbalte si věci a odejděte. Nájemní smlouvu máme do května 2023. Jaká práva máme v tomto případě?
— Anastasiia

Ответ

Здравствуйте.

Рекомендую обращаться по-русски, так как в Вашем вопросе на чшеском есть несколько смысловых ошибок. Например, себя Вы именуете не арендатором, а арендодателем (Pronajimatel)

Что касается сути вопроса, разумеется, невозможно входить в квартиру и начинать ремонт без согласия арендатора. Это грубое нарушение его прав. Ремонт в ванной арендодатель был обязан с Вами согласовать.

По закону Вы имеете право на скидку на арендную плату, которая бы отвечала снижению качества квартиры. Кроме этого Вы имеете право отказаться от договора. И требовать скидку, и отказываться от договора необходимо письменно.
Дмитрий Рождественский

Ogromnoe spasibo, Дмитрий Рождественский!
— Anastasiia
Архив