Робоча травма

Вопросы и ответыРобоча травма
0 +1 -1
Христина спросил 2 месяца назад

Добрий день, впали на мене пласмасові коробки не по моїй вині.Надали першу допомогу сухим льодом і опекли мені руку.Попросили швидко вийти з складу щоб не заповнювати протокол.Я з больового шоку поїхала сама на швидку.Тепер непризнають робочу травму бо немаю протоколу але все це сталося під камерою.Прошу вас підкажіть  що мені робити???

1 ответ
0 +1 -1
admin Админ. ответил 2 месяца назад

Здравствуйте.
Во-первых, надо понять, нужна ли Вам эта фиксация травмы. Если травма серьёзная и вы теперь на больничном, то конечно да. Если нет, то может быть волокита того не стоит.
Если придёте к выводу, что фиксация травмы нужна, то обращайтесь письменно к работодателю с требованием о составлении протокола и сообщении государственным органам о случившемся. Если он этого не сделает, то надо обращатсья с жалобой в инспекцию труда. Ниже приведу цитату из закона:
§ 105

Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech a nemocech z povolání
(1) Zaměstnavatel, u něhož k pracovnímu úrazu došlo, je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu za účasti zaměstnance, pokud to zdravotní stav zaměstnance dovoluje, svědků a za účasti odborové organizace a zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bez vážných důvodů neměnit stav na místě úrazu do doby objasnění příčin a okolností vzniku pracovního úrazu. O pracovním úrazu zaměstnance jiného zaměstnavatele je zaměstnavatel podle věty první povinen bez zbytečného odkladu uvědomit zaměstnavatele úrazem postiženého zaměstnance, umožnit mu účast na objasnění příčin a okolností vzniku pracovního úrazu a seznámit ho s výsledky tohoto objasnění.

(2) Zaměstnavatel je povinen vést v knize úrazů evidenci o všech úrazech, i když jimi nebyla způsobena pracovní neschopnost nebo byla způsobena pracovní neschopnost nepřesahující 3 kalendářní dny.

(3) Zaměstnavatel je povinen vyhotovovat záznamy a vést dokumentaci o všech pracovních úrazech, jejichž následkem došlo

a) ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny, nebo

b) k úmrtí zaměstnance.

Jedno vyhotovení záznamu o úrazu je povinen zaměstnavatel předat postiženému zaměstnanci a v případě smrtelného pracovního úrazu jeho rodinným příslušníkům.